Denne uken arrangeres det VM i Styrkeløft med utstyr. 10 utøvere representere Norge under årets Verdensmesterskap som blir arrangert på Island. Årets VM er også kvalifiseringsstevne til neste års World Games som blir arrangert i Kina. Pall plass vil kunne sikre direkte kvalifisering til World Games og det blir dermed ekstra spennedene å følge med på de norske løfterne. I tillegg er det hentet opp flere junior-løftere fra juniorlandslaget for å delta på VM og noen av løfterne vil få sin landslagsdebut på åpenlandslaget.

Troppen som skal representere Norge er:

Herre

-83kg Lars Engø Monsen fra KK-67
-93kg Ludvik Moen fra Brumunddal Atletklubb (A-pulje)
-105kg Asgeir Hoel fra Fræna Atletklubb og Knut Einar Skaar fra KK-67

Dame

-63kg Marthe Tjelta fra Sandnes Atletklubb
-69kg Jenny Marie Johansen fra Askim SK
-76kg Marte Elverum fra Haugesund Kraftsportklubb
-76kg Juliane Slettnes fra Brumunddal Atleklubb
-84kg Anna Sørlie Heranger fra Lenja AK
+84kg Tuva Lierhagen fra Brumunddal Atleklubb
+84kg Heidi Hille Arnesen fra IL Kraftsport

 

Lars Monsen får sin landslagsdebut på landslaget og tar for anledningen steget opp fra juniorlandslaget hvor han blant annet løftet til gull under jr. EM tidligere i år. Lars er fra påmeldingen rangert som nr. 8.

Ludvik Moen som også er på juniorlandslaget tar også for anledningen steget opp og deltar på åpen VM. Ludvik deltar på sitt andre VM i åpen klasse etter at han fikk sin landslagsdebut under åpen VM under VM i Stavanger i 2021. Ludvik kommer inn til VM som regjerende jr. europamester og jr. verdensmester og skal nå måle krefter mot de voksne. Ludvik er rangert som nr. 7 fra påmeldingen.

Knut Einar Skaar kommer i likhet med Ludvik inn som regjerende jr. Europamester og jr. Verdensmester etter å ha gjort rent bord tidligere i år. Knut Einar er rangert som nr. 6 ikke langt bak Asgeir Hoel som er rangert som nr. 4.Juliane Slettnes er i likhet med gutta regjerende jr. verdensmester og skal nå prøve seg mot de voksne damene. Juliane er rangert som nr. 10 i en svært tett -76kg klasse.

Siste utøver fra Juniorlandslaget som skal prøve seg under åpen VM er Tuva Lierhagen. Tuva har vært ubeseiret under jr. EM og jr. VM de to siste årene og skal nå prøve seg i åpen klasse. Tuva er rangert som nr. 3.

Asgeir Hoel som er rangert som nr. 4. I en tett 105kg klasse. Asgeir fikk representere Norge under forrige World Games og har en tredjeplass fra VM i fjor. Under årets EM røk han dessverre ut under benkpressen. Han har hatt en god oppkjøring og løftet personlige rekorder og han har gode forutsetninger for å kjempe om medalje under VM.

Marthe Tjelta kommer inn mot mesterskapet rangert som nr. 2 med 560.5kg. Fra rangeringen skal Marthe med en god dag på plattingen kunne kjempe om medalje og World Games billett til Kina. Marthe har gjennom oppkjøringen vist god form og løftet tunge vekter.

Jenny Marie Johansen er fra påmeldingen rangert som nr. 7 med 572,5kg. Her er det en tett klasse og her vill løftere i god form kunne hevde seg i medaljekampen. Jenny hadde et godt NM i sommer hvor hun løftet mer enn hva hun har gjort internasjonalt tidligere. Jenny lurte lenge på om hun i det hele tatt skulle delta på NM fordi kroppen ikke var helt på lag i oppkjøringen.

Marte Elverum er enda en løfter som har løftet bedre på NM enn hva hun har gjort tidligere . Hun satte personlig rekord i september med 665,5kg mens hun er påmeldt VM med 650kg. Tyske Sonja Krueger er påmeldt med 663kg. Klarer Marte å gjenskape dagen hun hadde under NM skal vi ikke se bort ifra at hun endelig kan ta med seg et VM gull hjem i bagasjen etter mange VM sølv og VM bronse.

Anna Sørlie Heranger er inn mot mesterskapet rangert som nr. 4 med 620kg. Anna tok det litt mer rolig på NM og har kjørt en litt annen forberedelse enn lagvenninnen hun har gått for en lengre og oppkjøring. Anna har en personlig rekord 652,5kg. Løfter Anna opp mot personlig rekord vil hun være med å kjempe om en gullmedalje.

Heide Hille Arnesen er på forhånd rangert som nr. 5 fra påmeldingen, men det er ikke langt opp til kampen om bronsemedalje hvor Tuva er rangert. Hilde skal kunne sparke godt ifra seg om kampen om medalje. Får vi dobbel norsk på pallen?

 

Tidsoppsett:

Island er en tidssone bak Norge, norsk tidspunkt i parents

Onsdag 13.11

kl. 11:00 (12:00) Lars Engø Monsen
kl. 19:00 (20:00) Ludvik Moen 93kg, A-pulje. Dette vises også på Eurosport

kl. 19:00 (20:00) Marthe Tjelta -63kg, A-pulje. Dette vises også på Eurosport

Torsdag 14.11

kl. 11:00 (12:00) Jenny Marie Johansen

kl. 17:00 (18:00) Asgeir Hoel og Knut Einar Skaar

Fredag 15.11

kl. 10:00 (11:00) Marte Elverum og Juliane Slettnes

Lørdag 16.11

kl. 10.00 (11:00) Tuva Lierhagen og Heidi Hille Arnesen

kl. 15:00 (16:00) Anna Sørlie Heranger. Dette skal også vises via Eurosport.

 

 

 

Stream av mesterskapet: Mesterskapet vil bli streamet via Olympic Channel på deres Youtube-side. Det er forhåndsopprettet egne streamer per vektklasse/puljer. Så disse kan dere allerede nå gå inn og lagre.

Fullstendig tidsoppsett: Tidstabell

Nyttige linker:

Påmelding herre: Påmelding
Påmelding dame: Påmelding
Side for direkte resultater, stream, tidsoppsett og påmeldingslister: Goodlift