Reisedagbok VM i styrkeløft m/utstyr på Keflavik, Island

Skrevet av Morten Middelthon

Onsdag 13. november

Dette var tredje dag av VM med utstyr 2024 , men første dag vi hadde egne løftere på plattingen. Mandag og tirsdag var preget av ekstremt sur og intens vind med innslag av piskende regn, men det hindret ikke folk fra å være turister og få med seg islandske severdigheter.

Onsdag lysnet været, og unge lovende Lars Engø Monsen var førstemann ut i -83kg-klassen. Han har allerede hatt et aktivt år med EM og VM for juniorer, samt NM åpen. Etter de to sistnevnte var Lars ikke akkurat kompis med knebøy, men det så vi ingenting av i dag! To pene og kontrollerte løft ble godkjent med tangering av pers, men forsøk på ny pers i tredje løft ble underkjent med blått og rødt, med en hvit. Lagleder Jostein spurte juryen om hva det blå kortet gjaldt. Det kunne de ikke forklare, men det var uansett ikke dypt nok, så klagen førte dessverre ikke frem. 

I benkpress satt alle tre løft med en tangering av pers på 247,5kg. Nydelig gjennomført!

I markløft satt første og andre, men tredje løft og forsøk på pers med 297,5kg satt dessverre ikke denne gangen. 

Uansett en kjempeprestasjon med en total på 857,5kg, som var en 5 kilos forbedring over gammel pers. Dette holdt til en imponerende 5. plass, spesielt med tanke på at han opprinnelig var rangert til 8. plass i en ganske stor og sterk pulje!

Etter en lengre pause midt på dagen med litt mer sightseeing og avslapping (for undertegnede) var det prime time for A-puljene i damer -63kg og herrer -93kg. Disse ble også sendt på Eurosport, som er ekstra stas. Først ut var Marte Tjelta. Hun har et EM-sølv med seg fra tidligere i år, og hun var rangert som nummer to etter en av styrkeløftverdenens store stjerner, Larysa Soloviova, så forventningene var høye. Første knebøy var lett, men så lett at Marthe mistet balansen helt på toppen og fikk dermed det underkjent. Lagleder Marius bestemte seg allikevel for å høyne fra 207,5 til 215kg på andre løft, og her var det null problem! Siste knebøy på 222,5kg var heller ikke noe problem!

Deretter gikk vi rett over på Ludvik Moens pulje. Ludvik er regjerende verdensmester og europamester for juniorer, og norgesmester i åpen klasse, så han har heller ikke ligget på latsiden! Første knebøy på 340kg satt som et skudd, så høyningen til 355kg virket veldig fornuftig. Dessverre bommet Ludvik litt på banen ned og ramlet bakover, men plattingmannskapet fulgte godt med og fikk stangen og Ludvik sikkert på plass. Tredje forsøk satt banen mye bedre, men det ble dessverre underkjent på dybde.

Første benkpress til Marthe ble underkjent to mot en, med et rødt og et gult kort, og fansen på tribunen begynte å bli irriterte på det ekstra spenningsmomentet fra unge lovende Tjelta. Heldigvis satt andre og tredje løft, og Marthe sikret seg sølvmedalje i benkpress med pene 152,5kg!

Ludvik hadde mye større hell i benkpress og fikk alle tre løft godkjent, og endte på smukke 247,5kg! 

Da var det over til markløft, og sjansen for en sølvmedalje totalt og plass på World Games i 2025 virket ganske sannsynlig for Marthe. Første løft på 190kg fløy opp, og supporterne på tribunen kunne allerede sprette champagnen. Andre løft på 200kg hadde god fart av gulvet, men stoppet opp midtveis og fikk en blå lampe av hoveddommer. Juryen var dessverre raskt ute med å underkjenne løftet. Heldigvis løftet Marthe overbevisende i tredje løft og kunne hoppe og sprette av plattingen med tre hvite lamper. China here we come!

Ludvik åpnet med to lette markløft på 270 og 285kg. Lagleder Jostein øynet muligheten for å ta medalje og høynet siste mark til 307,5kg. Det manglet ikke på støy i fra supporterne på tribunen og fyring i fra lagleder og løfter, men stangen lot seg dessverre ikke bevege opp. Med en total på 872,5kg endte Ludvik på en 7. plass, som var akkurat den plasseringen han opprinnelig var rangert med. Allikevel et godt resultat med tanke på det heftige nivået i denne vektklassen!

Da var klokken nærmere 11 på kvelden, og løftere, lagledere og supportere var godt slitne. Det hjalp ikke at tribunen i stevnehallen var kald hard betong, så de lure tok med seg puter fra hotellrommet.

Neste løftere ut på torsdag er Jenny Marie Johansen i -69kg og Asgeir Hoel og Knut Einar Skår i -105kg! 

Torsdag 14. november

Torsdag tok med seg drittværet igjen. Det stoppet ikke flere fra å ta seg en dupp i havet på formiddagen bare for å bevise at “det egentlig ikke er så kaldt”. Undertegnede ble ikke overbevist og holdt seg på land.

Denne dagen hadde vi A-puljer med Jenny Marie Johansen i -69kg og Asgeir Hoel og Knut Einar Skår i -105kg, alle med starttid kl 17. Jenny hadde et skuffende resultat fra EM, men et brukbart NM, så håpet var å få godfølelsen tilbake nå. Jenny gjorde en god knebøy-serie med bare godkjente løft, og endte på 232,5kg. Litt bak pers, men beste resultat internasjonalt. 

Deretter gikk vi rett over på knebøy for gutta. Knut er regjerende verdensmester og europamester for juniorer, men han løftet da i -120kg. Det var litt spennende å se om nedgangen til -105kg skulle by på problemer, men Knut virket forberedt og veldig klar for løfting igjen. Knut åpnet med en oppvarmingsvekt på 370kg og viste alle at det var ingen grunn til bekymring. Andre og tredje var heller ikke noe problem, og han endte på en pers i denne vektklassen med 397,5kg. 

Asgeir har hatt et turbulent løfteår med et resultatløst EM pga benkpress, og et Arnolds og NM der han ikke fikk full uttelling for det potensialet han sitter inne med. Asgeir startet med intet mindre enn 400kg, og det var null problem. Han fortsatte å overbevise i andre og tredje løft, og endte med ny norgesrekord og sølvmedalje i knebøy med svimlende 420kg! 

I benkpress fikk Jenny litt uheldige bane på vei opp og stangen for inn mot racket. Heldigvis satt andre og tredje løft uten dramatikk og hun endte på 140kg. 

Knut fortsatte i god stil i benkpress og satte solide første og andre løft. Tredje løft ble dessverre litt for tungt, men 277,5kg hjalp godt med å bygge en sterk total.

Etter å ha røket ut i benkpress under årets EM var nervene på kant for hva Asgeir skulle få til nå. Det viste seg å være totalt ubegrunnet med tre av tre godkjente løft, med 257,5kg på siste! 

I markløft koste Jenny seg på plattingen med tre godkjente løft, og endte på 210kg. Med en total 582,5kg tangerte hun pers, noe som holdt til en 5. plass i en ekstremt tøff klasse! 

Markløft for Knut og Asgeir ble en nesten FOR spennende affære. De løftet begge 332,5kg og 345kg på første og andre løft uten nevneverdig motstand. Asgeir gjorde et tappert forsøk på 352,5kg i siste løft, men det gikk akkurat ikke. Det holdt allikevel til en bronse i denne øvelsen. Med en heftig ny totalpers på 1022,5kg holdt det til en 5. plass, men med gode 104,65 poeng, som kan bli viktige for eventuelle ekstraplasser på World Games.

I siste markløft for Knut meldte lagleder Jostein inn seige 360kg. Dro han dette ville det bli sølvmedalje i markløft, men enda viktigere holdt det til bronse sammenlagt og en garantert plass på World Games. Det ble en fest av et løft med Jostein hoppende og dansende på sidelinjen og de norske supporterne i ekstase. Og ja, det ble godkjent med tre hvite lamper. Pandabjørn og billett til Kina for Knut!

En god dag på jobb for de norske løfterne og laglederne, og de norske supporterne har forhåpentligvis litt stemme igjen til å heie på Juliane og Marte som løfter i -76kg på fredag!

Fredag 15. november

Fredag var det tidlig start for våre to løftere. Vi hadde med oss denne dagen i -76kg-klassen regjerende verdensmester for juniorer i både styrkeløft og benkpress, Juliane Slettnes, og regjerende europa- og norgesmester, Marte Elverum. Begge navn som burde være godt kjent for de fleste i idretten. Marte har flere sølv- og bronsemedaljer med seg fra tidligere VM, men gullet har så langt akkurat vært utenfor rekkevidde. Dette var også første VM i åpen klasse for Juliane. 

Juliane var først ut av de norske damene i B-puljen, men viste med en gang at hun ville hevde seg i toppen denne dagen. Tredje knebøy satt lett på 245kg, noe som holdt til en bronsemedalje og ny norgesrekord for juniorer i denne øvelsen. Toppidrettssjef, Olav Gomo, øynet allerede muligheten til å ta sammenlagtmedalje her. Marte var også i storform i knebøy og fikk med seg tre godkjente løft, gullmedalje i øvelsen og ny norgesrekord i knebøy! Som i flere tidligere mesterskap var den store gullfavoritten tyskeren Sonja Stefanie Krueger, men også som i flere tidligere tilfeller åpnet hun høyt og feilet på alle tre knebøyforsøk og røk ut av gullmedaljekampen på totalen. Sjansen for gullmedalje totalt ble med gang enormt mye større for Marte! Amerikaneren Kloie Nutt var derimot også i storform og tok samme vekt i knebøy som Marte, men pga høyere kroppsvekt ble gullet i knebøy Martes. Selv uten Krueger med i kampen skulle dette bli en spennende dag!

Som nevnt er Juliane regjerende juniorverdensmester i benkpress. Denne dagen viste hun hvorfor og endte opp tre godkjente løft og ny norgesrekord for juniorer med 155kg! Benkpress har aldri vært Martes favorittøvelse, men alle kilo hjelper til på totalen. Kloie var sterkest i denne øvelsen og endte opp med 160kg, mot Martes 147,5kg. Et tredje forsøk på 150kg gikk dessverre ikke opp. Spenningen steg inn mot markløft steg.

I forkant av VM hadde Juliane en litt trøblete rygg, så vi var spent på hvilke vekter hun skulle få til her. Etter sterke løft i knebøy og benkpress var en pallplass definitivt innen rekkevidde! Alle tre løft fløy opp, så hvis hun hadde problemer med ryggen var det ikke noe fansen på tribunen la merke til. Men siden Juliane løftet i B-puljen var det taktisk svært vanskelig å planlegge tredjeløftet, ettersom alt man kunne gå etter for A-puljen var prognosen. 200kg var et 12,5 kilos hopp over andre løft, men det satt med tre hvite lamper. Med en total på 600kg ble det ny norgesrekord for juniorer, så det hadde absolutt vært en god dag på jobb for Juliane. Nå måtte vi bare se hva de andre damene fikk til i A-puljen. 

Det bør ikke være noen nyhet for noen som helst at markløft er paradeøvelsen for Marte. Kloie Nutt hadde en 12,5 kilos ledelse etter knebøy og benkpress, men hadde en åpningsvekt i markløften 17,5kg under Martes 230kg. Etter første runde tok Marte lett tilbake ledelsen på totalen, men dog bare med 5kg, så spenningen var definitivt ikke over. I tillegg hadde svenske Frida Wik også en god dag på plattingen, så her skulle det bli kamp om bronsen med Juliane. Andre markløft til både Marte og Kloie satt med god kontroll, med henholdsvis 245 og 225kg, og Marte var fortsatt i ledelsen. Inn mot tredje og siste runde hadde dog Marte fordelen både med å være mye sterkere i markløft og ha en lavere kroppsvekt enn Kloie Nutt, så Marte var definitivt i førersetet. Frida Wik forsøkte seg på 215kg i siste markløft, som ville være en 2,5kg ledelse over Juliane, og dessverre gikk denne opp og dyttet Juliane ned fra podiet til den sure fjerdeplassen. Men med en solid ny pers, junior-norgesrekord i knebøy, benkpress og total samt bronse i knebøy hadde Juliane en virkelig vellykket dag.

Nå var det fullt fokus på den store gullmedaljen for Marte. Kloie Nutt la inn en høyning til 235kg i siste markløft, som ville holdt til gull hvis ikke Marte klarte sitt siste løft. Marte og lagleder Jostein meldte inn nytt verdensrekordforsøk på 261,5kg, som ikke gjorde spenningen mindre! Nutt jobber hardt med sine 235kg, men det går akkurat, og ligger nå bare 2,5kg over Marte på totalen. Hadde Kloie bommet på dette forsøket, ville gullet allerede være sikret og Marte kunne prøve seg på ny verdensrekord. Men her var helt klart gullmedaljen det aller viktigste, så laglederne gjorde det taktisk korrekte og meldte inn 247,5kg, som ville være en lik totalvekt som Kloie Nutt, men pga Martes lavere kroppsvekt var det akkurat nok til å ta verdensmestertittelen! Forrige løft på 245kg var fjærlett for Marte, så det var ingen tvil om at en økning på 2,5kg skulle by på noe motstand. Stangen fløy opp og ble satt forsiktig og overbevisende ned igjen, og verdensmestertittelen var endelig sikret for vår egen Marte Elverum. Jubelen stod i taket blant både norske og utenlandske supportere og det var få tørre øyekroker å se i salen.

Løftingen for de norske utøverne var tidlig ferdig denne dagen, så resten av ettermiddagen ble brukt på mer sightseeing og velfortjent spa-opphold. Vi hadde fortsatt tre løftere igjen på lørdagen, så den virkelig store feiringen måtte vente en dag til. 

Lørdag 16. november

Denne dagen hadde vi tre damer i aksjon, Heidi Hille Arnesen og Tuva Lierhagen i 84+, og Anna Heranger i -84-klassen. 

Heidi har en styrkeløftkarriere som startet før de fleste av hennes løftekolleger var født, noe som gir en erfaring og trygghet både fans og landslagkamerater nyter godt av. Dette året har Heidi deltatt i EM styrkeløft utstyrsfritt for veteraner (bronse), EM åpent styrkeløft m/utstyr, NM åpent utstyrsfritt (som hun vant) og NM åpent styrkeløft m/utstyr (sølv), så slik som med de andre på landslaget et veldig aktivt år! 

Tuva er regjerende junior verdens- og europamester, samt regjerende norgesmester i åpen klasse, men dette er første åpen VM og allikevel rangert som tredje beste løfter inn mot konkurransen! Dette skulle også bli en spennende dag. 

Blant navnene i denne klassen var det noen nye ukjente konkurrenter, og spesielt spennende var det hvilke vekter amerikaneren Mary Jane Krebbs ville klare. Første og andre knebøy satt pent og kontrollert for Heidi og Tuva. Siste løft på 255kg gikk dessverre ikke for Heidi, men Tuva satte 262,5kg og skaffet seg bronse i øvelsen og ny norgesrekord for juniorer! 

I benkpress satte Heidi alle tre løft og endte på 150kg, bare 2,5kg under pers. Tuva startet med kontrollerte første- og andreløft, på henholdsvis 180 og 190kg. I tredje benkpress ble det meldt inn magiske 200kg, en vekt hun har prøvd og feilet på før. I dag satt det endelig, og Tuva kunne ta med seg gullmedalje og nok en junior-norgesrekord i benkpress! Amerikaneren viste at hun var en farlig konkurrent med 245kg i knebøy og 187,5kg i benkpress, og med en høyere åpningsvekt i markløft var det duket for en spennende fight for pallplass! Soley Jonsdottir fra Island og Valentyna Zahoruiko fra Ukraina lå for langt framme på prognosen til at gull eller sølv var innen realistisk rekkevidde. 

Heidi og Tuva startet begge på 195kg i markløft, som gikk fint og lett. Heidi høynet og satte lett 202,5kg på andreløft. Siste markløft 207,5kg skaffet Heidi en total på 605kg og en 5. plass blant 11 deltakere i vektklassen. For å hevde seg i kampen om bronsen høynet Tuva til 205kg. Mary Jane Krebbs var sterk i markløft og tok dessverre igjen det forspranget Tuva hadde etter knebøy og benkpress. I tillegg hadde hun lavere kroppsvekt enn Tuva. 205kg ble dessverre for tungt både i andre og tredje løft, og med lavere kroppsvekt tok amerikaneren bronsen med samme total på 657,5kg. At Tuva tok nok en junior-norgesrekord på totalen var ikke helt det samme når bronsen og en garantert plass til World Games var i rekkevidde!

Både det norske landslaget, lagledere og supportere gjorde seg positivt bemerket under dette verdensmesterskapet! Det ble en uoffisiell konkurranse om hvilke supportere som kunne lage mest lyd fra tribunen mellom Norge, England og Island. Jeg tror vi endte opp med en god sølvmedalje akkurat der, med de islandske supporterne på en soleklar gullmedalje. 

Tre løftere garantert plass på World Games. To mulige wildcard-kandidater. Mange delgrensmedaljer. Massevis av nye norske rekorder. Alt i alt et kjempevellykket VM!