Oppsummering: 2018 VM Benkpress Utstyrsfritt

Norge tok to gull og to bronse i veteranklassene i 2018 VM Benkpress Utstyrsfritt i Vantaa, Finland.

Elleve løftere deltok fra Norge, åtte av dem i veteranklassene. Første dag løftet Birger Sundstøl, Bjørn-Andre Egerdahl og Bjarne Synstad.
Sundstøl hadde tre godkjente løft, endte på 85 kilo og tok bronse -66-klassen for veteraner 60-69.

I -74-klassen for veteraner 40-49 endte Bjørn-Andre Egerdahl på en 7. plass. Han hadde tre godkjente løft, og i siste løftet fikk han opp 142,5 kilo, som var ny personlig rekord.

I -83-klassen for veteraner 60-69 fikk Bjarne Synstad 5. plass. Han åpnet på 150 kilo og i tre minutter hadde han verdensrekorden i klassen før den ble slått og til slutt hevet til 162,5 kilo av vinneren Isu Junichi fra Japan. Bjarne endte på 152,5 kilo, som er ny norsk rekord.

Kjell Furesund tok gull i veteran 50-59 120+ i 2018 VM Benkpress Utstyrsfritt.
FOTO: EGIL KROKNES

VERDENSREKORD
Den første verdensmesteren kom på stevnets andre dag. Ann Kristin Olsen vant -63-klassen for veteran 50-59. Hun løftet 90,5 kilo i sitt andre løft og satte med det ny verdensrekord i klassen.

Peer Bjaaland tok bronse i -93-klassen for veteran 70+. Han løftet 105 kilo i sitt andre løft, og det ble hans endelige resultat.

På veteranenes siste dag ble det nok et gull, denne gang i tyngste herreklasse. Kjell Furesund ble verdensmester i 120+-klassen for menn veteran 50-59. Han løftet 222,5 kilo, noe som også var ny kontinentalrekord. Alf Granvang fikk 5. plass i -120-klassen med 190 kilo. Siste norske løfter i aksjon var Tor Granvang i -105-klassen. Han tok 6. plassen med 160 kilo.

– Medaljefangsten ble to gull og to bronse, noe vi er godt fornøyd med, sier landslagssjef for veteraner, Egil Kroknes.

FORNØYDE
I juniorklassen stilte Norge med to deltakere. Marthine Myhr tok 5. plass og Maren Småbakk Arnesen 6. plass i -72-klassen for junior i 2018 VM Benkpress Utstyrsfritt. En forkjølet Marthine løftet 97,5 kilo, mens Maren endte på samme vekt men veide inn tyngre enn Marthine.

– Marthine løftet over forventet med tanke på forkjølelsen, så det var veldig bra. Maren hadde et godt forsøk på bronsemedalje. Det ville riktignok ikke holdt siden finnen som løftet etterpå veide mindre, men dette var bra og jentene gleder seg til å trene mot nye mål, sier lagleder Carl Yngvar Christensen.

Siste løfter ut var Fredrik Eskil Myrvang som løftet i åpen -59. Han fikk en 4. plass med 155 kilo.

– Vi hadde en god fight med Ukraina og Polen om 4. plassen, og vi trakk det lengste strået. Fredrik løftet meget solid og vi er godt fornøyde, sier Christensen.